top of page

Våra koger hos Bågar & Pilar!

Skribentens bild: Ylwa WoxmarkYlwa Woxmark

Tjohoo! Nu finns våra koger även att köpa hos Bågar & Pilar som har varit vår samarbetspartner sedan 2015!


Du som har köpt eller kommer att köpa ett koger från oss håller en dröm i din hand. En dröm som vi började att förverkliga efter Mats VM-silver 2018.


Materialet heter Derwei N1680D 2 mm, ett laminat som består av en polyamidväv, EVA-skum och en stickad trikå i polyester. Till pilstöden används polyamidväv som belagts med thermoplastic polyurethane. Båda tygerna är certifierade OEKO-TEX, organiska och miljövänliga materiel. Banden är i polypropylene. Kogren tillverkas på Fauna i Rättvik. Det har varit otroligt viktigt för oss!


Här hittar du ryggkogret och här hittar du svärdskogret.

Du är viktig för oss! Därför finns våra koger nu att köpa hos Bågar & Pilar.



Finns det något som heter etisk ridning? Ja! Hos oss får du inte bara lära dig beridet bågskytte, du får också lära dig att tänka ur hästens synvinkel. Våra återstående platser innan vi stänger för säsongen hittar du i butiken!



247 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


Commenting has been turned off.

070-2811815

Övre Gärdsjö, Sturgälsvägen 6, Rättvik

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Tick tack
  • Pinterest
  • Twitter
  • LinkedIn

© SVENSKA HÄSTAKADEMIN 2024

♣  Swish: 1233967866  ♣  Bankgiro: 135-6484  ♣ SWIFT/BIC: NDEASESS  ♣ IBAN: SE54 9500 0099 6034 0096 8032

♣  Godkända för F-skatt  ♣  Ansvarsförsäkring

bottom of page